Cukier i soja idą w górę

Wczoraj na rynkach towarowych dominował kolor zielony. Indeks CRB wzrósł w poniedziałek o 1,02% do poziomu 283,14 pkt. Wczoraj wzrosty na rynku surowców wyhamowała zwyżka wartości amerykańskiego dolara.

Na rynku cukru wczoraj notowania kontraktów  wzrosły o ponad 8%, kontynuując dynamiczny ruch wzrostowy sprzed dwóch tygodni. W połowie września notowania cukru wybiły się z wielotygodniowego trendu spadkowego na skutek doniesień z Tajlandii. Tajlandzki cukier zaczął być wykupywany przez wiele podmiotów, chcących skorzystać z niskich cen tego surowca, dzięki czemu zapasy cukru w Tajlandii znacznie się zmniejszyły. Wzrostom cen cukru sprzyjają dane z Brazylii , gdzie przetwórstwo trzciny cukrowej na cukier wyhamowało. Rolnikom bardziej opłaca się produkcja etanolu niż cukru. W efekcie, cena cukru od połowy września rośnie i obecnie zbliża się już do okolic 17 centów za funt surowca.

Wczoraj w górę poszły także ceny soi, notowania  w USA wzrosły w poniedziałek o 1,3%.
Kupujących na rynku soi wsparły dwa główne czynniki. Wolniejsze tempo żniw soi w USA oraz przekraczający oczekiwania rynkowe eksport soi z USA .
Cena soi znajduje się pod presją spadkową, wynikającą zarówno z siły amerykańskiego dolara, jak i z dużej podaży tego zboża na globalnym rynku.

Scroll to Top