RPP zaskakuje, a rynek swoje.

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej o obniżce stóp procentowych o 50 punktów bazowych  zaskoczyła niektórych ekspertów, ale na rynek wpływ był znikomy.

Główne wskaźniki warszawskiej giełdy zniżkowały, a najwięcej tracił mWIG40 -1,3 %.  Szeroki indeks warszawskiej giełdy tracił  0,73 %, a warszawskiej blue chips zgrupowane w WIG20 spadły 0,6 %. Spadki również wśród mniejszych emitentów obecnych w WIG50 i WIG250.

Największą uwagę skupia wyprzedaż akcji banków.  Dla banków obniżka stóp procentowych oznacza presję na marże i wynik odsetkowy, który jest głównym wskaźnikiem wyniku operacyjnego. Alior Bank taniał o 2,6 %, Bank Handlowy o 2,2 %, BZ WBK o 1,3 %., a PKO BP o 0,9 %.  Liderem przeceny  został Getin Noble Bank, którego kapitalizacja stopniałą aż o 5,1 %. Pozytywnie wyróżniał się  Bank Millennium (1,2 %), który jako jedyny większy przedstawiciel branży świecił na zielono, zwiększając swoją kapitalizację.

Wśród innych spółek uwagę zwraca Asseco Poland, którego walory tanieją o 2,9 %, TVN notujący spadek o 2,4 %, oraz Cyfrowy Polsat z wynikiem – 2,4 %, Enea z rezultatem -2,2 %.  PGE notowała wzrosty kursu o 1 %, a Tauron o 0,6 %. Nad kreską  Lotos (0,4 %) oraz Synthos (0,2 %).

Zniżkujące indeksy w Warszawie nie były wyjątkiem na świecie. Na czerwono świeciły niemal wszystkie indeksy na Starym Kontynencie, a liderem przeceny został turecki XU100 %  -2,1 %, portugalski PSI20 (-1,1 %). Notowania S&P 500 znalazły się nieco nad kreską, co może wskazywać na zielony początek sesji za Oceanem.

Scroll to Top