Złoty słabnie wobec dolara i euro

Ubiegły tydzień dostarczył mocne argumenty za umocnieniem dolara.  Piątkowe dane z USA okazały się najlepsze w przekroju całego miesiąca.

Stopa bezrobocia spadła z 6,1 do 5,9%, przyrost zatrudnienia w sektorze rolniczym wyniósł 248 tys., a w sektorze prywatnym 236 tys. Również w górę o ok. 30 tys. zrewidowano wstępnie słabe dane za sierpień.

Słabsze dane są z największej europejskiej gospodarki – niemiecki PMI dla przemysłu spadł do poziomu 49,9 pkt i wskazuje na delikatny regres sektora. Dolar ma całą masę argumentów na rzecz umacniania się. Fed to silny długoterminowy argument za spadkami eurodolara.
Zniżkujący eurodolar to brak szans na większą korektę na USD/PLN. Kurs tej pary walutowej obecnie jest w okolicach 3,34. Poza tym  złoty osłabił się także względem euro, co było dosyć niespodziewane.
W tym tygodniu właściwie nie ma istotnych danych makro, posiedzenie RPP dla naszego lokalnego rynku będzie najważniejsze. Trzeba je jednak traktować jako potencjalny czynnik ryzyka dla wyceny złotego.

Scroll to Top