W centrum uwagi na rynku ropy.

Poniedziałek przyniósł powrót notowań towarów do spadków. Indeks CRB zanotował wczoraj zniżkę o 0,71% , yaniały m.in.: ropa naftowa, miedź, złoto, a także mięso i niektóre towary rolne.
Obecnie na rynku ropy naftowej wyczekiwane jest spotkanie przedstawicieli krajów OPEC, które ma odbyć się już w najbliższy czwartek.. Inwestorów interesuje reakcja kartelu na spadające ceny ropy naftowej. Cena ropy Brent są poniżej 80 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy WTI poruszają się w okolicach 75-76 USD za baryłkę.
W Wiedniu zakończyła się kolejna runda negocjacji w sprawie programu atomowego Iranu.
Brak porozumienia w tej sprawie prawdopodobnie został przyjęty przez wielu producentów ropy z ulgą. Oznacza bowiem, że Iran nie dostanie pozwolenia na zwiększenie poziomu eksportu ropy naftowej, a więc nie wrzuci dodatkowej podaży tego surowca na rynek. Inne kraje kartelu  nie chciałyby ograniczać własnej produkcji.

Wyczekiwanie trwa także na rynku złota, dokładnie na wyniki referendum, jakie 30 listopada odbędzie się w Szwajcarii. Mieszkańcy będą decydować o tym, czy zabronić bankowi centralnemu sprzedaży złota i zobowiązać go do zwiększenia udziału złota w rezerwach.

Poparcie Szwajcarów prawdopodobnie doprowadziłoby do wyraźnego skoku notowań złota w górę. Według sondaży, zbyt mało Szwajcarów popiera inicjatywę „ochrony szwajcarskiego złota”, aby wynik referendum był pozytywny.

Scroll to Top