Obawy o gospodarkę pogrążyły giełdę.

Dzisiaj na parkietach nastroje zaczęły się mocniej psuć po danych z Francji, gdzie PMI dla przemysłu spadł do 47,6 punktów.  Podobne było rozczarowanie danymi z Niemiec o spadku wskaźnika, które spowodowały  zdecydowanie mocniejszą reakcję na rynkach.  CAC40 tracił nawet 1,3%., a DAX zniżkował o 0,9 %.
Na naszym parkiecie już na otwarciu indeksy traciły po około 0,4%.  Przecena JSW sięgała 5 proc. i odbywała się przy sporych obrotach.
Obniżenie rekomendacji dla PGE i Tauronu oraz kolejne sugestie o udziale firm sektora energetycznego w ratowaniu polskiego górnictwa doprowadziły do spadku walorów PGE o 3 %, i Tauronu  3 %. Papiery PKO i Pekao taniały po ponad 2 %, a akcje pozostałych banków po 1-1,5 %. Osobną kategorię stanowiły przeceniane o 5-6 % papiery Millennium, jako efekt sygnałów, że główny akcjonariusz banku rozważa sprzedaż pakietu papierów swej polskiej perełki. Podobną zniżkę zaliczał Getin Noble Bank. W efekcie WIG Banki spadał o 2 %, dwukrotnie mocniej niż WIG Energetyka. Spadki unikły papiery Orange i KGHM, zwyżkę kontynuowały walory Kernela i Asseco, rosnące po około 1 %.

Indeksy średnich firm zniżkowały po 0,8-0,9 %. Po 2-3 % w górę szły papiery Pelionu, Eko Eksportu, Newagu, Wawela i Forte. Wśród największych spadkowiczów znalazły się akcje Midasa, ZE PAK, Actionu i Neuki.
Ostatecznie WIG20 stracił 1,04%, WIG30 spadł o 0,95 %, WIG o 0,85 %, mWIG40 o 0,67 %, WIG50 o 0,62 %., a WIG250 o 0,51 %.

Scroll to Top