Pomoc makrofinansowa dla Ukrainy

Komisja Europejska przekazała dziś Ukrainie 260 mln euro unijnej pomocy na ustabilizowanie sytuacji budżetowej.

Pierwszą ratę wsparcia w wysokości 100 mln euro Ukraina otrzymała w maju, w czerwcu Kijów dostał  przelew na pół miliarda euro, a w ubiegłym tygodniu KE udało się zebrać na rynkach finansowych środki na kolejną transzę.

Unijna pomoc  ma służyć zaspokojeniu najpilniejszych potrzeb Ukrainy, w tym uregulowaniu zewnętrznych należności. Kolejne płatności w wysokości 500 i 250 mln euro będą realizowane pod koniec tego roku i wiosną 2015 r.

KE zwiększyła też o 3,3 mln euro pomoc humanitarną dla ludności wschodniej Ukrainy.

Kolejne 4,5 mln euro przewidziane jest na potrzeby uchodźców wewnętrznych, zwłaszcza na projekty aktywizacji społeczności lokalnej na małą skalę, tj. szkoły i placówki medyczne.

Sytuacja humanitarna w regionie Doniecka i Ługańska jest bardzo zła, doszło do poważnych uszkodzeń infrastruktury, sieci energetycznych, wodociągowych czy kanalizacyjnych,  ponad 440 tys. osób  znalazło schronienie w innych częściach Ukrainy, natomiast 488 tys. osób wyjechało za granicę.

Cały pakiet pomocowy dla Ukrainy ma wartość ponad 11 mld euro i ma być rozłożony na kilka lat, jednak unijne wsparcie zależy  od wdrażania przez władze w Kijowie reform i programu naprawczego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.