Pszenica osiągnęła najwyższy poziom cen od pół roku.

Podczas wczorajszej sesji miała miejsce duża zmienność na rynkach metali szlachetnych. Ceny złota i srebra najpierw spadały, jednak po pierwszej spadkowej reakcji, nastąpił dynamiczny odwrót w górę. Ostatecznie notowania złota zwyżkowały o niemal 4%, zaś cena srebra wzrosła o 6,7%.

Negatywnym sygnałem na rynku złota jest to, że cena tego kruszcu dzisiaj rano nie zdołała się utrzymać i na rynku tym utrzymuje się wciąż długoterminowy trend spadkowy.

Największym wyzwaniem na rynku złota jest przede wszystkim utrzymująca się siła amerykańskiego dolara. W okresie silnego dolara atrakcyjność złota spada.  Ten sam mechanizm dotyczy srebra.

Wczoraj wśród liderów zwyżek znajdowały się także notowania pszenicy, którego cena  wzrosła o niemal 5%. Główną przyczyną zwyżek cen pszenicy są obawy o podaż tego zboża w rejonie Morza Czarnego.

Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji ma wprowadzić nowe regulacje, które mogą przyczynić się do dużego zmniejszenia eksportu zbóż z Rosji. Na Ukrainie sporym problemem dla rolników jest pogoda – bardzo niskie temperatury opóźniają wzrost zbóż w tym kraju i mogą przyczynić się do zmniejszenia ilości i jakości  zboża.

Również Australia ma problemy na rynku pszenicy,  ze względu na susze i wysokie temperatury.

Scroll to Top