GPW odbija po danych o produkcji

Dynamika produkcji przemysłowej po raz kolejny wyraźnie odbiła. GUS opublikował dziś dane dotyczące produkcji polskiej branży przemysłowej w grudniu, z których wynika, że  nastąpił wzrost o 8,4% i jest to najlepszy wynik od stycznia 2012 roku. Na minusie są 2 potężne podsektory – górnictwo i energetyka.

W coraz lepszej kondycji jest brytyjski rynek pracy, spada bezrobocie do poziomu 5,8% w listopadzie.

Bank Japonii obniżył oczekiwania inflacyjne. Inflacja ma wynieść jedynie 1%, ale to niewiele, gdyż cel inflacyjny BOJ kształtuje się na poziomie 2%.

Sesja na warszawskim parkiecie rozpoczęła się od lekkiego wzrostu, ale z każdą godziną WIG20 był na coraz to wyższych poziomach kończąc sesję na poziomie 2288 punktów rosnąc o 2,03%, WIG30 rósł o 1,97%, a szeroki WIG o 1,72%.

Najlepszą spółką indeksu blue chipów był  PKN Orlen, którego akcje rosły o blisko 4%.. Jedną z najgorszych spółek  była Jastrzębska Spółka Węglowa , potaniała o 1%.
W Niemczech DAX bije  historyczne rekordy, negatywnym wyjątkiem okazała się Szwajcaria a notowania w Nowym Jorku rozpoczęły się od wzrostów.

Jutro decyzja europejskich bankierów centralnych odnośnie stóp procentowych w strefie euro, zatem będzie to niespokojny dzień na rynku walutowym. Po decyzji EBC wiele może się zmienić w kontekście franka szwajcarskiego, który obecnie znajduje się w okolicach 4,30 zł.

Scroll to Top