Odreagowanie europejskiej waluty.

Dzisiejszy dzień był bogaty w wydarzenia ekonomiczne, które sprawiły znaczące wahania na głównych parach walutowych. Dzień rozpoczął się od zwiększonej zmienności na parach powiązanych z euro tj. EURCHF czy EURUSD przekraczając poziom 1,13.

Opublikowane zostały dane o PKB w Wielkiej Brytanii, które były niższe od oczekiwań, ale nie miały wpływu na notowania funta. PKB w IV kw. wzrósł o 2,7% r/r oraz 0,5% kw/kw, co wyraża spadkowy trend w brytyjskiej gospodarce. Widoczne było odreagowanie i umocnienie dolara.

Zmienność zwiększyła się  wraz z publikacją danych o zamówieniach na dobra trwałego użytku w Stanach Zjednoczonych. Wypadły dużo gorzej od rynkowych oczekiwań co przełożyło się na silną wyprzedaż dolara. Lepszy odczyt indeksu zaufania konsumentów  oraz świetne dane o sprzedaży nowych domów  nie spowodowały odreagowania na słabym dolarze.

Polski złoty osłabił się w stosunku do euro oraz umocnił w stosunku do dolara i franka, EURPLN wynosi 4,235, USDPLN 3,716, CHFPLN 4,122, a GBPPLN 5,651.

Scroll to Top