Rok spadków na rynkach surowcowych.

Indeks CRB zakończył rok zniżką o 1,51%.

Składnikiem o największej wadze w indeksie CRB jest ropa naftowa, której przecena najmocniej ściągała w dół notowania CRB. Cena amerykańskiej ropy WTI spadła w minionym roku o niemal 44%, a europejska ropa Brent  o około 47%.

W czerwcu na rynku ropy rozpoczął się dynamiczny zjazd cen w dół, wywołany obawami o nadpodaż ropy na globalnym rynku.

Strona podażowa radziła sobie dobrze także na rynkach wielu innych surowców. Przeceniony został gaz ziemny, którego cena w USA spadła o 33%.

Miniony rok nie był także dobry na rynkach metali. Miedź notowała systematyczne przeceny, a przyczyną były głównie obawy o gospodarkę Chin. Dynamika PKB w tym kraju jest imponująca w porównaniu z USA czy Europą, jednak rozczarowująca w porównaniu do wcześniejszych lat, zatem budzi obawy o popyt na miedź, ponieważ Chiny konsumują ponad 40% globalnej podaży tego surowca.

Również na rynkach metali szlachetnych przeceny. Notowania złota spadły  zaledwie niecałe 3%. Dużo silniej zostały natomiast przecenione srebro i platyna.
Na plusie 9% zakończył miniony rok pallad dzięki sprzyjającej sytuacji fundamentalnej na rynku tego metalu.

Miniony rok przyniósł zróżnicowane ruchy cenowe na rynkach towarów rolnych. Liderem zwyżek była kawa arabica – 52%, skromniej wygląda wzrost cen kakao, który wyniósł 8%.

Większość towarów rolnych zakończyła jednak miniony rok na minusie; soja przeceniona o ponad jedną piątą, notowania kukurydzy spadły o 6%, a cena pszenicy podobnie jak go rozpoczęła. Taniały także bawełna (-29%) oraz cukier (-12%).

Scroll to Top