Dobre nastroje na rynkach miedzi i złota

Dzisiaj rano notowania miedzi delikatnie odreagowują wczorajszą zwyżkę, jednak zniżka jest prawdopodobnie przejściowa. Na poprawę nastrojów na rynku miedzi przyczyniły się dane makroekonomiczne z Chin – wstępny odczyt indeksu PMI dla przemysłu za luty znalazł się na poziomie 50,1 pkt., przy prognozie 49,5 pkt.

Na rynku miedzi coraz częściej poruszany jest temat problemów z podażą. W 2014 roku poziom wydobycia miedzi był rozczarowujący, gdyż oczekiwano dużej nadwyżki, a tymczasem oficjalne dane mogą pokazać deficyt.
Odpowiadają za to zakłócenia w wydobyciu miedzi, wynikające ze strajków i usterek technicznych w niektórych kopalniach tego surowca. Zaburzenia w produkcji mogą wystąpić też w tym roku, ze względu na napiętą sytuację w niektórych spółkach wydobywczych , a mianowicie spadek cen miedzi  zmusił  zarządy spółek do przeprowadzenia restrukturyzacji.

Środowa sesja rozpoczęła się na rynku złota odbiciem w górę.

Może to być początek korekty wzrostowej na rynku złota.  Nastroje na tym rynku są dobre przez wczorajsze gołębie słowa Janet Yellen oraz dzisiejszy powrót Chińczyków na rynki finansowe. Korekta wzrostowa może potrwać krótko, a notowania tego kruszcu mogą wrócić do spadków, gdy tylko przeminie „efekt Chin”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.