GPW nie korzysta na hossie

Dzisiejszy dzień  to kontynuacja hossy na światowych parkietach giełdowych. Niestety Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie była na fali globalnych wzrostów.

Wzrosty na europejskich parkietach wynikały dobrych wieści płynących z Mińska oraz publikacji większości europejskich krajów danych o produkcie krajowym brutto za IV kwartał. Wszystkie najważniejsze europejskie gospodarki zaskoczyły pozytywnie, indeksy mogły pochwalić się następującymi wzrostami: CAC 40: 0,70%, DAX: 0,40%, FTSE 100: 0,67%.

Podobnie jest na Wall Street. S&P 500 notuje nowe historyczne poziomy. Indeks Dow Jones Industrial Average był dzisiaj notowany powyżej 18 tysięcy punktów. Wzrosty wsparły głównie spółki energetyczne takie jak Chevron oraz Exxon . Największy wzrost miał Caterpillar, który zyskiwał dzięki odbiciu na rynku ropy naftowej, gdyż część jego maszyn jest wykorzystywana przy pracach z wydobyciem ropy naftowej. Pod wieczór S&P 500:0,14% , DJIA: 0,19%, Nasdaq: 0,40%.

Polska giełda nie wpadła w zakupowy szał ze względu na niedowierzanie w trwałość porozumienia z Mińska w sprawie pokoju na Ukrainie. Poprzednie porozumienia istniały tylko na papierze. Poza tym porozumienie ma trwać dopiero od niedzieli, a aktualnie Ukraina wskazuje na wzmożoną aktywność rebeliantów na wschodzie kraju.

WIG 20 zakończył dzisiejszą sesję lekkimi wzrostami głównie dzięki Orange, który zyskał o 10,72% oraz JSW: 9,67%, której wzrost wynika z porozumienia pomiędzy zarządem spółki a protestującymi i zakończeniu strajku.. Wig 20  cały tydzień kończy lekko pod kreską.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.