GPW najwyżej w tym roku

Polski rynek potrzebuje dwóch zmian tj. nieco większej zmienności i wykrystalizowanie się wraz z nią stabilnego trendu oraz napływu świeżego kapitału zobrazowanego przez większe obroty.

Dziś z powodu święta Wall Street nie pracowała, a kalendarium pozostawało puste. Raczej notowania w trakcie takich dni są spokojne i niewyróżniające się. Inwestorzy byli ostrożni i niechętni do odważnego handlu również z powodu rozmów w sprawie pomocy dla Grecji. Rozmowy są bardzo trudne.

Środowisko zewnętrzne nie przeszkadzało krajowym byków, które postanowiły wykorzystać  rynek do pewnego podreperowania obrazu naszego parkietu. W piątek Wall Street po dłuższej przerwie zanotowała nowe historyczne maksima, a niemiecki DAX od swoich rekordów niewiele odbiegał. Postawa GPW od dawna była słabsza, a dzisiaj we wzrostach  nie przeszkadzała informacja o „generalnym” przestrzeganiu zawieszania broni w Donbasie. Pomocna dla wzrostów była informacja z piątkowego popołudnia, że banki będą same chciały wypracować i przedstawić podejście wobec osób zadłużonych we franku szwajcarskim. Możliwe że pomysł przewodniczącego KNF o przewalutowaniu zostanie zastąpiony innym preferowanym przez banki. Wpływ miała też stabilizacja cen surowców i  zawieszenie strajku w JSW. Zyskiwały  na wartości akcje spółek surowcowych oraz największych banków. Indeks WIG znalazł się na najwyższym poziome w tym roku kończąc sesję wzrostem o 0,5%. Wiarygodniejszym ruchem jest ostatnie lepsze zachowanie spółek mniejszych, których indeks sWIG80 dzisiaj wyszedł na najwyższe poziomy od końca czerwca zeszłego roku. W połączeniu z wzrostową tendencją w tym segmencie, można mówić o pozytywnej zmianie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.