Mniejszy popyt na złoto ze strony Turcji

Początek tygodnia na rynkach towarowych odznaczał się przewagą koloru czerwonego. Notowania indeksu CRB spadły o 1,24 %, mocno przecenione zostały m.in. ropa naftowa, ryż, kawa oraz sok pomarańczowy. Z kolei na plus wyszedł pallad, srebro, kukurydza oraz kakao.
Wczorajszą sesję na lekkim minusie zakończyły notowania złota z ceną  poniżej poziomu 1200 USD za uncję.
Na uwagę zasługują dane Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który podał, że w styczniu Turcja już po raz drugi z rzędu zmniejszyła swoje rezerwy złota.
Turcja znajduje się na 12-stym miejscu na świecie pod względem wielkości posiadanych rezerw złota, jednak wiele wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach turecki popyt na złoto może być mniejszy. Ma na to wpływ konflikt w Iraku, problemy gospodarcze Rosji, a także zmniejszone przychody budżetowe w krajach Bliskiego Wschodu wynikające ze spadku cen ropy. Te czynniki wpływają na spadek popytu na turecką biżuterię tam, gdzie był eksport złotych wyrobów z Turcji.

Na rynku złota ważne będą jednak także informacje z USA. Inwestorzy  będą wypatrywać sygnału dotyczącego terminu potencjalnej podwyżki stóp procentowych, za czym przemawiają dobre dane makro z amerykańskiego rynku pracy.

Pod presją podaży znajduje się także cena ropy naftowej. Amerykański surowiec WTI został przeceniony o 2,7%, w wyniku czego cena tego gatunku ropy spadła poniżej 50 USD za baryłkę.

Wczoraj przez chwilę na rynku ropy zrobiło się nerwowo po tym, jak Financial Times opublikował wywiad z nigeryjską minister ds. ropy naftowej. Diezani Alison-Madueke wspomniała w tym wywiadzie, że jeśli cena ropy naftowej będzie kontynuować zniżkę, to w ciągu 6 tygodni zwołane zostanie nadzwyczajne posiedzenie kartelu OPEC.

Po publikacji wczorajszego wywiadu cena ropy dynamicznie wzrosła, jednak zwyżka ta okazała się nietrwała. Informacje nie potwierdziły inne kraje kartelu,a  najważniejsza Arabia Saudyjska zapowiadała utrzymanie wysokiego poziomu wydobycia w celu utrzymania swojego udziału w rynku.

Scroll to Top