Czwartek pod znakiem dalszego umacniania złotego

Złoty w czwartek nadal umacniał się w stosunku do głównych walut, na co wpłynęła głównie wczorajsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej o powstrzymaniu się od dalszego cięcia stóp procentowych.

Umocnienie złotego w stosunku do euro było konsekwencją osłabienia wspólnej waluty po wystąpieniu szefa Europejskiego Banku Centralnego, który potwierdził sygnalizowany termin rozpoczęcia skupu aktywów na 9 marca. Wartość programu wyniesie 60 mld euro miesięcznie, a domyślny termin trwania to wrzesień 2016 r. EBC zastrzega sobie możliwość przedłużenia wsparcia, jeżeli wskaźniki inflacyjne pozostawać będą poniżej celu.

Złoty będzie w dalszym ciągu kontynuował wzrost, ponieważ inwestorów uspokoiła informacja Rady Polityki Pieniężnej, że nie będzie obniżać stóp procentowych, oraz rozpoczęcie skupowania aktywów w strefie euro.

Presja na umocnienie złotego będzie utrzymywała się w kolejnych tygodniach. Duże znaczenie może mieć polityka pozostałych Banków Centralnych, które mogą zdecydować się na poluzowanie swoich polityk monetarnych.

Kluczową kwestią dla przyszłego kursu złotego do dolara, będą jutrzejsze dane o sytuacji na amerykańskim rynku pracy w lutym.  Inwestorzy liczą na dalszą poprawę sytuacji w USA i  kontynuację umocnienia dolara, która może sprowadzić jego kurs do euro poniżej poziomu 1,10 dolara i pozwolić na jego umocnienie w stosunku do złotego nawet do okolic 3,80 zł w kolejnym tygodniu.

O losie kursu franka szwajcarskiego do złotówki zadecydują piątkowe dane o inflacji w Szwajcarii. Jeżeli deflacja nadal będzie się utrzymywać, może stać się to powodem decyzji o dalszym poluzowaniu polityki monetarnej przez bank Szwajcarii. Obecnie  para frank/złoty pozostanie pomiędzy 3,85 zł a 3,90 zł w najbliższych dniach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.