Ruch RPP rozkręcił handel na GPW

Dzisiejsza sesja w Warszawie zakończyła się solidnymi zwyżkami indeksów, a na topie znów były średnie spółki.

Sytuacja na rynku zmieniła się gdy trafiły informacje o poprawiającej się koniunkturze w sektorze usług. Wskaźnik PMI dla strefy euro w lutym sięgnął 53,7 pkt. wobec 52,7 pkt. co wskazuje na wyraźne ożywienie w tym segmencie europejskiej gospodarki. Podobnie lepsze dane napłynęły z sektora usług z Niemiec i Francji.  Indeksy ruszyły w górę i w południe wyszły nad kreskę.

Handel na warszawskim parkiecie toczył się dość niemrawo. Inwestorzy czekali na komunikat z posiedzenia Rady Polityki Pieniężej. Obniżka głównej stopy procentowej aż o 50 pkt. bazowych  do 1,5 %, będzie miała fatalny wpływ na oprocentowanie lokat bankowych co znacząco zmniejszy ich atrakcyjność. Decyzja RPP pchnęła graczy do kupowania akcji polskich spółek i GPW zakończyła środę sporo powyżej wczorajszych poziomów. WIG20 wzrósł 0,64 %,  WIG zwyżkował o 0,8 %. Najlepiej, rosnąc 1,31%, wypadł mWIG40, a na 0,88-%plusie finiszował też sWIG80.

Liderami zwyżek, z grona największych spółek, były instytucje finansowe. PKO BP podrożało o 3,4%, mBank o 3 % a Pekao o 2,2 %.   KGHM spadł 0,8% , PGE 0,7%,  Eurocash stracił 2 % a JSW o 2,5%. Z mniejszych firm bohaterem był Cognor, na którego akcjach można było zarobić 10,7%,  Rank Progress zwyżkował o 8,7% a MCI Management o 6,2 %.

 

Scroll to Top