Australia w centrum uwagi

Dolar australijski jest w centrum uwagi uczestników rynków walutowych. Szef Bank Centralnego Australii twierdził, iż lokalna waluta jest przewartościowana i jej kurs musi znajdować się na niższym poziomie wobec koszyka G10.

Po spotkaniu RBA  Bank nadal rozważa obniżkę stóp procentowych, a  wprowadzenie będzie zależne od szeregu czynników, np. poziomu cen głównych surowców australijskich, a także zachowań konsumentów i zachowania popytu wewnętrznego. Jutrzejsze dane inflacyjne będą istotne dla przyszłych decyzji w kraju.  Dzisiaj aussie  umacnia się do dolara o około 0,2%.

Publikacja indeksu ZEW zaskoczyła rynek negatywnie (53,3 wobec oczekiwanego 55,3). Oczekiwania dla przyszłej sytuacji ekonomicznej znajdują się w rejonach ekspansji.

Na Węgrzech Bank Centralny obniżył stopy procentowe do poziomu 1,80%. Proces łagodzenia polityki monetarnej będzie kontynuowany tak długo, aż znajdzie swoje przełożenie na odpowiednią ścieżkę inflacyjną, która pozwoli na powrót cen do celu Banku Centralnego. Prognozy dla inflacji oraz sytuacji ekonomicznej w kraju wskazują na kontynuowanie cyklu obniżek stóp procentowych przez dłuższy czas.

Dolar kosztował 3,7088 złotego, euro 3,9907 złotego, funt 5,5507 złotego, zaś frank 3,8947 złotego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.