Niemiecka nerwówka

Dzisiejsza korekta na parkietach Europy Zachodniej pokazuje, że brak sentymentu do akcji oraz niepewność w sprawie Grecji ciążą bykom na europejskich parkietach.

Notowania niemieckiego DAX, który ostatnio służy za wzorcowe pokazują, że i tak drogie niemieckie akcje mają problemy z dalszymi wzrostami nawet pomimo programu luzowania ilościowego w strefie euro. Po raz kolejny DAX testuje lokalne wsparcia i nie może przebić lokalnych szczytów. Najbliższe dni będą dla niemieckiego indeksu wyjątkowo ważne.

Ostatnie mocne spadki na DAX były wywołane „przypadkowo”. W bardzo krótkim okresie złożyło się kilka czynników: wyprzedaż z powodu kary (2,5 mld $) nałożonej na Deutsche Bank za manipulacje stopami LIBOR, informacja o programie redukcji kosztów o 3,5mld €, informacja o zamiarach zwiększenia kapitału własnego w finansowaniu Commerzbanku, słaby odczyt indeksu ZEW. Wzrosty na niemieckim indeksie zatrzymały się w połowie marca przechodząc do konsolidacji, ale zatrzymanie silnego trendu wzrostowego niekoniecznie musi oznaczać jego odwrócenie. Akcje niemieckich korporacji są relatywnie drogie i porównywalne ze swoimi odpowiednikami za Oceanem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.