Spadkowy tydzień na rynkach zbóż

Na rynkach towarowych znów dominowała czerwień, co  zostało odzwierciedlone na indeksie CRB. Jego wartość spadła o 0,12% do poziomu 216,13 pkt.

Na rynkach surowców energetycznych nastroje były mieszane, ale na wykresach większości metali i towarów rolnych przeważa strona podażowa.

Według USDA, zapasy kukurydzy na koniec sezonu 2014/2015 wyniosą 1,827 mld buszli, czyli o 50 mln buszli więcej niż departament zakładał w marcowym raporcie.

USDA obniżył też prognozę zapasów soi na koniec bieżącego sezonu – z 385 mln buszli do 370 mln buszli. Obniżone zostały  prognozowane końcowe zapasy pszenicy – obecne wyliczenia zakładają, że wyniosą one 684 mln buszli, podczas gdy poprzednie zakładały 691 mln buszli.

Największe spadki dotyczyły cen soi, która osiągnęła poziom najniższy od niemal pół roku.
W ubiegłym roku jej zbiory w USA były wyjątkowo obfite, a zapasy na koniec bieżącego sezonu mają być największe od 8 lat. Południowoamerykańskie zboże jest na ogół tańsze niż zboże z USA, dlatego stanowi dla tego drugiego konkurencję – co przekłada się na presję spadkową na ceny amerykańskiej soi.

Notowania soi naruszyły techniczne wsparcie w okolicach 950-955 USD za 100 buszli.

Scroll to Top