Giełda-zieleń na świecie, czerwień w Polsce

Tydzień rozpoczyna się dla byków na światowych parkietach giełdowych bardzo optymistycznie.
Niemiecki DAX rośnie o +1,02%, CAC40 o +0,76%, zaś brytyjski FTSE100 o +0,19%. W USA najwięcej zyskuje Nasdaq, rosnąc o +0,18%, S&P500 +0,11% oraz DJIA +0,07%.  WIG20 spada jednak o -1,45%, najbardziej ciąży bank Pekao, który zniżkuje o -3,55%. Na plusie w całym indeksie znajduje się jedynie PKN Orlen (+4,01%) oraz Bogdanka (+0,63%).

gielda

Na rynku walutowym obserwujemy mieszane nastawienie względem amerykańskiego dolara. Dolar nowozelandzki zyskuje dziś względem USD +0,57%, korona szwedzka umacnia się o +0,26%, duńska o +0,07%, a euro zwyżkuje o +0,06%.

Grecja zamierza spłacić pożyczki międzynarodowym wierzycielom na kwotę 6,8 mld euro z finansowania pomocowego, które otrzymał rząd w Atenach. Dzięki zwiększeniu finansowania ze strony EBC przez program ELA dziś, zostały otwarte greckie banki.

Względem amerykańskiej waluty traci  dolar kanadyjski, jen, funt, frank szwajcarski oraz korona norweska. Zaplanowana na przyszły tydzień decyzja Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych to za wcześnie na pierwszą podwyżkę. Amerykańska gospodarka nie potrzebuje awaryjnego wsparcia ze strony polityki pieniężnej, a spodziewany wzrost gospodarczy w drugim kwartale tego roku wyniesie 3%.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.