Grecja pomaga umocnieniu euro

Rząd grecki zaproponował nowy zestaw działań swoim kredytodawcom, chcąc zapobiec wyjściu Grecji ze strefy euro. Krok w kierunku zerwania trwających negocjacji, i tak w piątek para EUR/USD poruszała się w stronę zysków.

Parlament grecki zagłosował za nowym pakietem. Złożona propozycja obejmuje dodatkowy podatek od branży przewozowej, podniesienie stawki podatku VAT do poziomu 23% dla wielu dostawców towarów i usług oraz przycięcie sektora obronnego o kwotę 300 mld euro.

Komisja Europejska (KE), Europejski Bank Centralny (EBC) oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) zareagowały pozytywnie , uznając ją jako podstawę do negocjacji z Grecją. Mało prawdopodobne jest jednak, aby porozumienie zostało szybko osiągnięte. W propozycji polityków Grecja żąda 53 mld euro na spłatę swojego zadłużenia do 2018 roku, ale kwota ta może wynieść nawet 75 mld euro, gdyż Grecja złożyła wniosek o restrukturyzację jej ogromnego długu.

Niemcy są największym pożyczkodawcą Grecji, dlatego  są sceptycznie nastawione do propozycji przedłużenia greckiego długu.

Obecna sytuacja gospodarcza greckich obywateli nie wygląda dobrze, zwłaszcza, że greckie banki zostały zamknięte.  Para EUR/USD na początku tygodnia wzrosła o 1,5% i zakończyła handel na poziomie 1,11583.
euro

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.