Deflacja na rekordowym poziomie.

Spadek cen towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2014 r. wyniósł 1,0 p% przy założeniu  0,9 %.

Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika miały niższe ceny żywności – o 3,5 %, transportu – o 6,5 % oraz odzieży i obuwia o 5,0 %.

Zarówno w przypadku żywności jak i paliw nie należy spodziewać się istotnych zmiany kierunków cen tych towarów. Przesądzone jest utrzymywanie się deflacji w Polsce także w całym pierwszym oraz drugim kwartale br.. Przedłużająca się deflacja niepokoi Radę Polityki Pieniężnej.  Rada znając dane z gospodarki realnej, dotyczące m.in. dynamiki PKB i jego struktury w czwartym kwartale 2014 r. oraz marcowej projekcji inflacji i PKB,  zdecyduje się na kolejne cięcie stóp procentowych. W zależności od działań na rynku walutowym i rynku obligacji rządowych obniżka może wynieść 25 lub 50 pb.

W całym 2014 r. ceny konsumpcyjne ogółem nie zmieniły się, natomiast ostatnio tak niski poziom wskaźnika notowany był w 1972 r.  Zwiększyły się opłaty związane z mieszkaniem oraz wyższe ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych . Staniały odzieży i obuwie,, żywność i napoje bezalkoholowe, a także w transport. W koszyku żywności najbardziej potaniał cukier (o 28,8 %)., warzywa  (o 3,6 %.), ryż, owoce i mąka .

Zastrzeżenie: Informacje zawarte na tej stronie są subiektywnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu obowiązujących przepisów prawa, w tym Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. dotyczącego informacji stanowiących rekomendacje na temat instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. 2005 Nr 206, poz. 1715). Wszelkie decyzje inwestycyjne podejmowane są wyłącznie na odpowiedzialność czytelnika. Autor bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam publikowanych na stronie.

Leave a Comment

Scroll to Top