Potęga podświadomości

Potęga podświadomości

„Dlaczego coraz więcej osób, badaczy ludzkiego umysłu ze Wschodu i Zachodu, psychologów i joginów uważa, że największy wpływ na nasze życie, samopoczucie, zdrowie i powodzenie ma nasza podświadomość?
W jaki sposób i w jakim zakresie podświadomość determinuje nasze życie?
Czy rzeczywiście automatyczne, głęboko podświadome wzorce reakcji, postrzegania rzeczywistości, określają, czy widzimy szklankę do połowy pustą, czy do połowy pełną?
W jaki sposób możemy najskuteczniej wpływać na swoją podświadomość i przekształcać ją tak, by stawała się rodzajem „automatycznego pilota”, który lekko, łatwo i bez wielkiego wysiłku (ale za to mądrze) zaprowadzi nas do naszego celu: zdrowia, pożądanej sylwetki,  dobrych emocji, poczucia szczęścia, powodzenia, satysfakcji itp.
Poszukiwanie odpowiedzi na te pytania jest jedną z najbardziej fascynujących przygód.
Wiedza o podświadomości, którą staram się od ponad 20 lat zgłębiać, zarówno teoretycznie, jaki praktycznie, z każdym dniem staje się coraz bardziej precyzyjna, szczegółowa i sprawdzalna.
Dysponujemy obecnie metodami badania ludzkiego zachowania i mózgu, o których jeszcze 20 lat temu nikomu się nie śniło! Pozytonowa tomografia komputerowa, wielokanałowe EEG, kamery nagrywające w przyspieszonym tempie, neurotechnologia.
Rzeczywiście XXI wiek staje się powoli „stuleciem umysłu”. Co możemy już dziś powiedzieć o podświadomości?
Z pewnością bardzo dużo, ale dla potrzeb tego artykułu skupmy się przez chwilę na znaczeniu podświadomych przekonań o rzeczywistości dla naszego zdrowia i powodzenia. Aby pomóc Ci zrozumieć w jaki sposób przekonania kształtują twoje emocje i zachowania, opowiem Ci historyjkę.
Wyobraź sobie, że samotnie śpiąc w nocy, przebudził Cię hałas dobiegający z przedpokoju. Pierwszą myślą przebiegającą przez twój umysł jest „jakiś włamywacz dostał się do mojego domu!”. Dalej możesz pomyśleć: „może mnie pobić, ograbić”, „może mi zrobić krzywdę, a nawet zabić!”.
Myślom tym towarzyszy silny strach, czyli stres.
Wyobraź sobie dalej, że podchodzisz cicho do telefonu, delikatnie wykręcasz numer telefonu na policję i w tym momencie przypomina Ci się, że przecież dziś spotkałeś dawno nie widzianego przyjaciela ze szkoły, który przyjechał do twojego miasta w interesach.Ponieważ zaprosiłeś go do domu na nocleg, a on był zajęty do późna, dałeś mu zapasowy klucz do mieszkania i poprosiłeś, by cię obudził, jak przyjdzie.
„No tak! To przecież Staszek!” myślisz, a twoje emocje natychmiast ulegają zmianie.
„Zaraz się zabawimy!”. Hałas był ten sam, ale twoje myśli się zmieniły, a za nimi natychmiast podążyły emocje.
Teraz przeżywasz intensywną radość!
Ta historyjka (często przytaczana przez twórcę Racjonalnej Terapii Zachowania dr Maultsby i jego uczniów) doskonale pokazuje w jaki sposób nasze przekonania kształtują przeżywane emocje.
Natomiast emocje utrwalają w mózgu neuronowe drogi skojarzeniowe, w tym również nasze przekonania.
Wyobraź sobie dalej, że radośnie wybiegasz z pokoju, krzycząc „Cześć Staszku!” i w tym momencie dostajesz po głowie kijem baseballowym po głowie. Dziwnym zbiegiem okoliczności to był jednak włamywacz!
Okazuje się, że mózg nie dba o fakty. Najważniejsze są dla niego wewnętrzne przekonania, odbiór „rzeczywistości”, którą tak naprawdę on sam tworzy!
Wszyscy żyjemy w Matrixie, każdy z nas tworzy rzeczywistość, na którą reaguje. Świat zewnętrzny i okoliczności życiowe, w których żyjemy są kształtowane w naszej głowie. Zmieniając nasze podświadome przekonania, zmieniamy w rzeczywistości świat zewnętrzny.
 Każdy z nas jest odpowiedzialny, czy zdaje sobie z tego sprawę, czy nie, za podświadome przekonania, które kształtują jego los, sposób widzenia świata, zdrowie, sukces, powodzenie, poczucie szczęśliwości.
To bardzo dobra nowina! Jeżeli jesteś odpowiedzialny za swój świat i swoje życie, to znaczy, że możesz coś z tym zrobić! Dlatego właśnie warto zająć się pracą nad zmianą podświadomych i automatycznych przekonań, które można zmienić przy pomocy technik komunikacji z podświadomością.
Przekonania te kształtują nie tylko nasze emocje, a poprzez system neurohormonalny, nasze zdrowie, odporność na stres i choroby, ale także nasze relacje z bliskimi, sukcesy w pracy, zdolności komunikowania się z innymi, sukcesy finansowe, towarzyskie, powodzenie u płci przeciwnej, zdolności uczenia się, kontrolę zachowań, a nawet urodę i sylwetkę!
Właściwie można śmiało powiedzieć, że kontrolują całe nasze życie!
Jedną z najbardziej ciekawych metod jest oddziaływanie na podświadomość przy pomocy systematycznie odsłuchiwanych, personalizowanych nagrań audio, które wykorzystują nowoczesne technologie wpływania na mózg i umysł użytkownika. Poza różnymi metodami synchronizacji fal mózgowych, bardzo interesującą techniką jest także słuchanie dychotomiczne, w którym do każdego ucha podawany jest inny tekst sugestii wpływających na podświadome przekonania. Umysł słuchającego nie może śledzić jednocześnie dwóch ścieżek tekstu i „poddaje się”, otwiera ścieżkę do podświadomości, w której zakodować można nowe, korzystniejsze przekonania, kształtujące korzystniejsze reakcje i zachowania. Oczywiście sugestie takie powinny być skonstruowane według reguł sztuki komunikacji z podświadomością, która poza lewopółkulowym, logicznym myśleniem, kieruje się tonem głosu, emocjami, obrazami i innymi czynnikami rozpoznawanymi przez półkulę prawą.

Również personalizacja nagrań odgrywa ogromną rolę, ponieważ na podświadomym poziomie imię każdego z nas ma dla naszego mózgu bardzo duże znaczenie. Już dość dawno handlowcy, a później psychologowie odkryli, że bardziej lubimy osoby, które noszą to samo imię, co my. Porozumienie na pewnym etapie negocjacji łatwiej jest osiągnąć, gdy użyjemy imienia naszego rozmówcy (oczywiście zachowując reguły wychowania i dobry smak).

Również nagrania do komunikacji z podświadomością, w których używa się imienia użytkownika, mają większy wpływ na podświadomość. Są po prostu skuteczniejsze, od standardowych, przygotowywanych „dla przeciętnego Kowalskiego”. To wymaga oczywiście dodatkowej pracy i zupełnie innego podejścia do sztuki komunikacji z podświadomością, ale coraz więcej osób rozumie i docenia ten punkt widzenia, ciesząc się z wyjątkowej skuteczności tego rodzaju metod w przeprowadzaniu trwałej i korzystnej zmiany na podświadomym poziomie umysłu.

Pamiętajmy również o tym, że nagrania i sugestie powinny uwzględniać kilka różnych przyczyn problemów, czyli niekorzystnych, podświadomych przekonań, kształtujących nasze zachowania i emocje. Nie zawsze łatwo wpaść na trop tego rodzaju podświadomego myślenia. Jest ono czasami bardzo „głęboko podświadome”.”

 

Scroll to Top