Jak oszczędzać ?

Jak oszczędzać ?

Oszczędzanie pieniędzy wiąże się głównie z naszym podejściem do pieniędzy i myślą o przyszłości. Musimy mieć silną wolę by odłożyć albo zrezygnować np.ze słodyczy. Ale ja mam łatwiejszy i skuteczniejszy sposób. 🙂

 

Na początku chcę nawiązać do najważniejszego elementu jakim jest nasza podświadomość. To od niej zależny czy będziemy odkładać czy nie. Ponieważ mamy w głowie pewne odczucia dotyczące pieniędzy jak i wydawania ich.

U wielu osób kiedy pada pytanie na temat odkładania pieniędzy pojawia się podświadoma myśl „ale ja nie mam” albo „nie starczy mi do 1-go” itp. Ale jeśli jesteśmy w sklepie to możemy coś kopic dodatkowego i na to nas stać? To jest powszechny standard, ale jak to w życiu to na wszystko jest sposób. I za chwile się tego dowiesz.

Jakiś czas temu na facebooku widziałem fajny tekst, który bedzie pasował do tego artykułu:

„- Palisz?
– Tak.
– Ile paczek dziennie?
– Trzy.
– Ile kosztuje jedna?
– 12 zł
– Od dawna palisz?
– Od 20 lat.
– Uśredniając – wydajesz 36 zł dziennie na papierosy, co daje 13140 zł rocznie.

W ciągu ostatnich 20 lat wypaliłeś 262 800 zł. Nawet biorąc pod uwagę fakt, że kiedyś papierosy były tańsze, nie uwzględniamy przecież kosztów inflacji, itp. Możemy więc założyć, że to faktycznie przybliżone wydatki?

– Zgadza się.
– Czy wiesz, że gdybyś odkładał te pieniądze w banku na oprocentowanym rachunku oszczędnościowym mógłbyś kupić sobie za to nowiutkie Porsche?
– Palisz?
– Nie.
– Gdzie twoje Porsche? „
Ile prawdy jest w tym tekście. Każdy sobie możne odpowiedzieć.
Tak samo jak palacz, który posiada ogromną motywację by zdobyć papierosa tak samo my jesteśmy w stanie odkładać pieniądze.Wystarczy oszukac nasze złe myśli typu „nie moge bo…” Ile razy jesteśmy w sklepie i wydajemy pieniądze….
Chciałbym teraz opowiedzieć krótką historię pewnego bankiera.
Mój znajomy bankier jak codziennie umawiał się z klientami którzy starali się o kredyt. Pewnego dnia przyszło do niego małżeństwo, które co roku brało jakaś pożyczkę. Tym razem chcieli kupic nowy sprzęt audio-video bo ten z przed  2 lat trzeba już wymienić. Bankier sprawdził ich zdolność kredytową i po kilku chwilach udzielił im pożyczki.
Nic w tym nie było by dziwnego jak by owe Małżenstwo nie zadzwoniło do bankiera kilka dni pozniej.
W słuchawce było słychac drzący głos:
– Panie bankierze musimy sie jak najszybciej spotkac
Bankiero odparł ze może ich obsłuzyc za godzinę.
     Po godzinie małżenstwo przyjechało bardzo zdenerwowane mówiąc ze potrzebują kredytu na 30 000zł.
Bankier szybko sprawdził i oznajmił ze ich zdolność kredytowa jest na kwotę 5000zł i tyle może im dac.
Wtedy małżenstwo sie obuzyło a małżonka sie rozpłakała, mówiąc ze ich córka miała wypadek, i zeby mogła wrócic do normalnego funkcjonowania to jest niezbędna operacja. NFZ moze pokryc tylko połowe czyli 30 000zł a oni resztę.
Jak wiadomo kredytu nie dostali bo nie mieli zdolności…
Po tym narzuca się tylko jedno pytanie. Czy odkładanie pieniędzy nie jest ważne w życiu? Czy naprawdę potrzebujemy tylu kredytów?

 

Ok , wiec teraz wrócę na chwile to „nieświadomego” odkładania pieniędzy. Co to znaczy „nieświadome odkładanie pieniędzy „By to dobrze wytłumaczyć podam przykład.

Kiedy kupujemy coś dobrego w sklepie to zastanawiamy sie ile to kosztuje? Kiedy kupujemy ww. papierosy to zastanawiamy się ile wydajemy ? Po prostu to robimy.

Wiec czy możemy odkładać pieniądze nieświadomie? Tak

Jakiś czas temu przeglądając oferty banków znalazłem ciekawe konto w mBanku , która ma pewien system odkładania pieniędzy który nazwałem „nieświadomym odkładaniem pieniędzy ” nazywa sie mSaver.

 

„mSaver to bezpłatny rachunek pozwalający oszczędzać na jeden z trzech sposobów po każdej transakcji:

· zaokrąglenia wydawanych kwot do pełnych dziesięciu złotych,
· wybrany procent z przedziału 1 – 15%,
· stała kwota automatycznie odkładana po Twoich transakcjach z przedziału 3 -10 zł.
· W każdej chwili możesz również ustalić stałą kwotę, która będzie zasilała Twój rachunek mSaver raz w miesiącu.Twoje oszczędności powiększają się gdy:· płacisz kartami debetowymi i kredytowymi,
· wykonujesz przelewy,
· wypłacasz gotówkę z bankomatu.”Więcej można tu poczytać – KLIKNIJ

 

Czy to nie jest świetne rozwiązanie? Płacimy lub robimy przelewy i z każdej transakcji odkłada nam się jakiś %.

W ten sposób jesteśmy w stanie odkładać bez negatywnych myśli. W tym systemie jesteśmy w stanie zaoszczędzić lub odłożyć pieniądze na cokolwiek sobie zażyczymy 🙂

 

Pozdrawiam bardzo serdecznie

 

 

 

 

 

Scroll to Top