Robert Toru Kiyosaki to znany amerykański inwestor i biznesmen. Jest autorem wielu książek i materiałów edukacyjnych o tematyce biznesowej. Prowadzi szkolenia i wykłady na temat wolności finansowej, uczy podstaw rachunkowości i inwestowania.
W swoich książkach Kiyosaki wspomina o dwóch ojcach. Jego prawdziwy, tzw. biedny ojciec swojego czasu zajmował posadę kierownika Stanowego Wydziału Edukacji na Hawajach. Bogatym ojcem został nazwany ojciec jego przyjaciela, od którego Robert uczył się “bycia bogatym”. Ten pierwszy mimo iż dużo zarabiał, pod koniec życia stracił prawie cały majątek. Drugi zaś stał się niezależny finansowo, miał dużo czasu i pieniędzy.
Istnieją spekulacje, że dwaj ojcowie zostali wymyśleni na potrzeby książki. Możliwe, ale dzięki temu zabiegowi można było zestawić sposoby działania biednych i bogatych. Kiyosaki w swoich książkach pokazuje różnice i podobieństwa między dwoma ojcami, głównie między ich sposobem myślenia i działania, co jest doskonałą metaforą, którą można odnieść do własnego życia.
Atrybuty
# rachunkowość
Robert Kiyosaki znając podstawy rachunkowości w prosty sposób sprawdza, co jest aktywem, a co pasywem. Umiejętność ta jest przydatna do oceniania opłacalności inwestycji
# rozróżnianie aktywów od pasywów
Wyżej o tym wspomniałem i wspomnę raz jeszcze, bo to bardzo istotna kwestia. Jeśli chcesz mieć pieniądze, musisz nauczyć się rozróżniać aktywa od pasyw.
# robienie pieniędzy
Robert znacząco podkreśla różnicę pojęć “pracować”, a “robić” pieniądze. Robienie pieniędzy to umiejętne wykorzystanie naszego mózgu, a nie ciężka harówka.
# znajdywanie pomysłów
Poprzez korzystanie z umysłu Robert wymyśla świetne pomysły. W książce Bogaty Ojciec, Biedny Ojciec opisuje przygodę, gdy jako mały chłopiec otworzył płatną bibliotekę z komiksami, które dostawał za darmo. Jest to umiejętność odpowiedniego patrzenia na świat i po prostu wykorzystywaniu okazji, które tam są.
# niepłacenie podatków
Brzmi dziwnie, jednak jest to w 100% legalne. Jest wiele praw i ulg pozwalających nie płacić podatków. W Polsce najwięcej podatków płacą ludzie zatrudnieni na etacie, czyli biedni i średnia klasa. Firmy robią odliczenia od podatków, przez co w Polsce mogą kupować prawie wszystkie produkty i usługi, płacąc o 19% mniej niż zwykli etatowcy.
# logiczne myślenie
Bogaty ojciec tłumaczy małemu Robertowi jak ważne jest kontrolować swoje emocje. Większość ludzi kierując się nimi podejmowało nielogiczne działania. Często, gdy “opadną emocje” ludzie dostrzegają nielogiczność, dawniej podjętych decyzji.
# obrót nieruchomościami
Robert Kiyosaki dużą część swoich pieniędzy zarobił na kupowaniu, sprzedawaniu i wynajmowaniu nieruchomościami. Demonstruje innym, jak nawet w złej sytuacji na rynku nieruchomości zacząć zarabiać. W książce opisuje przykład, jak jego znajomy zebrał 400 tys. dolarów, dzięki nieruchomościom.
Zachęcam do przeczytania jego pierwszej książki. Całkowicie zmieniła moje życie