China Evergrande Group

Jest to najbardziej zadłużona firma na świecie!!

Akcje niedomagającej chińskiej grupy nieruchomości Evergrande na giełdzie w Hongkongu zostały wstrzymane w poniedziałek rano (czasu lokalnego). Firma sama o tym poinformowała, nie wyjaśniając dlaczego.

Według chińskich mediów, Evergrande otrzymało od lokalnego rządu Danzhou w południowochińskiej prowincji Hainan polecenie zburzenia 39 kompleksów mieszkaniowych w ciągu dziesięciu dni. Wynika to z faktu, że pozwolenia na budowę uzyskano nielegalnie.

Zdaniem ekspertów wiadomość ta ma duży wpływ na zaufanie inwestorów do borykającego się z problemami chińskiego sektora nieruchomości. Akcje innych chińscy deweloperów, takich jak Sunac China Holdings i Shimao Group Holdings, gwałtownie spadły na giełdzie w Hongkongu.

Evergrande ma poważne kłopoty finansowe i od jakiegoś czasu ostrzega, że prawdopodobnie nie będzie miał wystarczająco dużo pieniędzy, aby dalej spłacać wszystkie swoje długi. W grudniu firma nie zapłaciła sporej kwoty.

Fakt, że Evergrande grozi upadkiem, doprowadził w ostatnim czasie do niepokojów na rynkach finansowych. Ponieważ grupa jest bardzo dużym graczem na chińskim rynku nieruchomości, obawiano się, że ewentualne bankructwo zaszkodzi całej chińskiej gospodarce. A ponieważ Chiny są drugą co do wielkości gospodarką na świecie, kryzys rozleje się również na inne państwa.

Od jakiegoś czasu firma próbowała sprzedawać aktywa i likwidować udziały w innych firmach. Wszystkie te pieniądze ida na spłatę zobowiązań i odsetek. Ale to się może skończyć w lutym-marzec, gdyż firma będzie musiała spłacić kwoty liczone w miliardach. Będziemy się przyglądać całej sytuacji, i odpowiednio zabezpieczać portfel kontraktami.

Wykres tygodniowy akcji Evergrande

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.