Litwa- rozwiązanie problemu gazu i prądu.

Pływający terminal LNG, który wpłynął do litewskiego portu, rozwiązuje dwa główne problemy energetyczne tego kraju: z gazem i energią elektryczną.

Przedsięwzięcie związane z pozyskaniem terminalu zajęło ponad trzy lata przygotowań – uzgodnień politycznych, negocjacji, jednak daje Litwie  niezależność pod względem gazu oraz wytwarzania energii elektrycznej.
Terminal wraz z istniejącymi i mającymi powstawać łącznikami energetycznymi Litwy  z sąsiadami, wpisuje się w europejską politykę energetyczną.  Norwegia uczestniczy w europejskim rynku, przyczyniając się do jego rozwoju i integracji.

Coraz większa ilość terminal – uelastyczniając możliwości transportu gazu – może wpływać na obniżki cen.  Włosi w swoich terminalach oferują usługi przechowywania LNG. Litewski pływający terminal ma  zdolności magazynowe, jak i możliwość przyjmowania statków.

Terminal dostarcza i wynajmuje Litwie norweski koncern Hoegh LNG, a w najbliższych tygodniach ma być przygotowywany i testowany. Według planów ma być gotowy 3 grudnia, a rozpocząć pracę od 1 stycznia 2015 r.

Scroll to Top