Stopy procentowe bez zmian.

Rada Polityki Pieniężnej nie obniżyła stóp procentowych na lutowym posiedzeniu. Główna stopa procentowa wynosi nadal  2%. Jest to najniższy poziom w historii, choć niektóre gospodarki zachodnie mają ujemne stopy procentowe np. Szwajcaria.  Konto osobiste bez oprocentowania będzie standardem.

Dlaczego Rada nie obniżyła stóp procentowych? Wydawać by się mogło, że skoro cel inflacyjny wynosi 2,5% z dokładnością do 1%, a obecnie inflacja, a właściwie deflacja, wynosi 0,5% decyzja może być tylko jedna. Jak widać nie.

Inflacja w sytuacji spowolnienia gospodarczego u głównych partnerów handlowych często spada. Ceny paliwa są niskie,  cały biznes transportuje taniej, więc przedsiębiorcy, mając niższe koszty mogą mieć wyższy zysk nie podnosząc lub nawet delikatnie obniżając ceny. Inflacja z pewnością wzrośnie jeżeli dojdzie do wyczekiwanej korekty na rynku ropy.
W marcu poznamy duży pakiet danych z NBP na temat prognoz inflacji i wzrostu gospodarczego, od którego będzie zależał najbliższy ruch.
Im niższe stopy tym taniej możemy pożyczać pieniądze na rynku, ale i tym mniej dostaniemy pożyczając pieniądze na rynku. Im niższe stopy procentowe tym słabsza waluta. Brak obniżki stóp nie pomaga kredytobiorcom złotowym, bo ich raty się nie zmienią, ale kredytobiorcy walutowi się cieszą.

Scroll to Top