Cena złota spadła po wyraźnym umocnieniu amerykańskiego dolara

zlotoWczorajsze umocnienie dolara odbiło się echem na rynkach większości surowców, w tym oczywiście na rynku metali szlachetnych. Notowania złota spadły o 1,4%, a srebra aż o 3,5%.

Wartość dolara będzie rządzić notowaniami szlachetnych kruszców także dzisiaj, zwłaszcza że zaplanowana jest publikacja protokołu z posiedzenia FOMC, a inwestorzy będą w nim wypatrywać informacji o najbardziej prawdopodobnym terminie podwyżki stóp procentowych w USA

Dzisiaj rano cena złota delikatnie spada i oscyluje w okolicach 1205-1207 USD za uncję, z kolei w przypadku srebra naruszone zostało wsparcie w okolicach 17,09 USD za uncję.W tym roku deficyt na rynkach platyny i palladu znacząco się zmniejszy.

Ceny platyny poruszają się analogicznie z notowaniami złota czy srebra. Na rynku palladu można  mówić o trwającej już niemal 8 miesięcy konsolidacji.

Według prognoz w bieżącym roku popyt inwestycyjny na pallad zmniejszy się aż o 400 tysięcy uncji , tymczasem wydobycie palladu ma się zwiększyć o 5% rdr, co wynika ze zwiększonej produkcji tego metalu w RPA.

Deficyt na rynku platyny ma w tym roku spaść do poziomu 285 tys. uncji, natomiast podaż platyny ma wzrosnąć o 13% rdr, w czym duży udział będzie miał 19-procentowym wzrost wydobycia platyny w RPA.

Scroll to Top